Dlaczego Digital Signage?

Dlaczego Digital Signage?

Czym są rozwiązania klasy digital signage, czym różnią się od tradycyjnych form reklamy i rozpowszechniania informacji oraz dlaczego rozwiązania te nieprzerwanie zyskują na popularności?

Użytkownicy systemów digital signage zapewne świetnie znają odpowiedzi na te pytania i wiedzą o tym, że inwestycja w nie przynosi wymierne korzyści. W dalszej części tekstu postaram się przekonać pozostałych, że właśnie tego potrzebuje Wasz biznes!

Słowem wstępu – digital signage to sieć wyświetlaczy cyfrowych zarządzanych centralnie z serwera, w której każdy pojedynczy wyświetlacz może wyświetlać indywidualne treści. Treścią może być tekst, grafika, animacja, wideo, dokument MS Office, strona internetowa, specjalny widżet, czy nawet informacje wyciągnięte z bazy danych SQL. Spersonalizowaną zawartość cyfrową wyświetla się dla sprecyzowanych grup odbiorców, najczęściej w celach reklamowych, informacyjnych lub rozrywkowych.

Z digital signage korzysta dzisiaj wiele gałęzi biznesu i nie tylko biznesu, osiągając swoje sprecyzowane cele, poprzez różne zastosowania tej technologii. Popularne zastosowania to m. in. informacja publiczna (wiadomości, pogoda, informacje turystyczne, mapa), informacje wewnętrzne (komunikaty firmowe, statystyki), informacje o konkretnym produkcie (zdjęcia, opisy, ceny), interpretacje dzieł sztuki, czy atrakcji turystycznych (muzea, wystawy, galerie, parki, ogrody), reklama i promocja (informacje o firmie i świadczonych przez nią usługach). Digital signage pojawia się  w biurach, fabrykach, sklepach, szkołach, restauracjach, kinach, galeriach handlowych, hotelach, urzędach miast, muzeach i wielu innych przeróżnych miejscach.

Dlaczego Digital Signage?

Zarządzanie treścią na wyświetlaczach odbywa się przeważnie w sposób zdalny, za pomocą, oferowanego przez poszczególnych  producentów oprogramowania, dedykowanego  do kontroli i zarządzania urządzeniami digital signage. Urządzenia te mogą być podpinane do tradycyjnych wyświetlaczy za pomocą złącza wideo lub mogą być wbudowane w ekrany, dedykowane do digital signage i przeznaczone do pracy ciągłej. Oprogramowanie dostarcza administratorowi systemu czytelny i prosty w obsłudze interfejs graficzny, najczęściej webowy, w przeglądarce WWW. Zaznajomienie się z takim interfejsem przychodzi łatwo nawet użytkownikom spoza działów IT, którzy często zostają redaktorami, odpowiedzialnymi w pierwszej kolejności za udostępnianie treści na serwer, a następnie za przekazanie jej na sieć ekranów. Abstrahując od wyświetlanych treści, takie oprogramowanie pozwala na monitorowanie statusu wyświetlaczy, gromadzenie informacji o urządzeniach (w tym logów), zdalną interakcję, a nawet przejęcie kontroli nad wyświetlaczem za pomocą wirtualnego pilota. Dzięki temu, administrator posiada pełną kontrolę i wiedzę na temat sieci urządzeń digital signage, co jest szczególnie istotne w przypadku środowisk rozproszonych. Łatwo wyobrazić sobie, jak kłopotliwe byłoby jedynie lokalne zarządzanie ekranami w kilkudziesięciu oddziałach sklepu, rozrzuconych po całym kraju.

Najważniejszym aspektem tej technologii jest jednak to, co użytkownicy zobaczą na ekranie. A możliwości są bardzo duże, np. w zakresie tworzenia dowolnych kompozycji sformatowanego tekstu, obrazów, animacji, czy filmów.

Technologia digital signage obsługuje wszystkie popularne formaty plików, w tym również pliki pakietu Microsoft Office, co umożliwia np. wyświetlanie prezentacji, przygotowanej wcześniej w PowerPoincie. W zależności od producenta, oferowane jest webowe lub desktopowe oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych treści, co daje funkcjonalność podobną do tej, którą oferują aplikacje do obróbki wideo (np. Adobe Premiere), choć, oczywiście,  w dużym stopniu uproszczoną. Wymienione wcześniej treści mają charakter statyczny, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wyświetlać dane zmieniające się w czasie. Służą do tego proste widżety, takie jak zegar, czy pogoda lub te bardziej skomplikowane, jak kanał RSS, który pobiera informacje z zewnętrznego źródła i generuje, np. pasek informacyjny. Do dynamicznie aktualizujących się treści zaliczyć można również podgląd strony WWW lub odtwarzacz zewnętrznego strumienia wideo. Istnieje nawet rozwiązanie oferujące możliwość pobierania wskazanych rekordów z bazy danych. W nagłych przypadkach można również, w czasie rzeczywistym, przesłać komunikat na sieć wyświetlaczy, np. z ostrzeżeniem dotyczącym bezpieczeństwa.

Jeśli mamy treści gotowe już do publikacji, to w zależności od potrzeb, tworzymy harmonogram lub harmonogramy, w których wskazujemy jako adresata pojedynczy ekran lub całą ich grupę. Urządzenia możemy dowolnie grupować i kategoryzować, co ułatwia szybkie przesyłanie treści na docelowe wyświetlacze. W harmonogramie możemy wskazać, z dokładnością do sekundy, jaka zawartość ma być odtwarzana w danym przedziale czasowym oraz jak często ma się ona powtarzać (wydarzenie cykliczne). Jedno urządzenie może mieć jednocześnie przypisany jeden harmonogram, lecz za pomocą kilku kliknięć myszy, możemy taki harmonogram podmienić z poziomu serwera.

Do rozwiązań klasy digital signage należą również takie innowacyjne rozwiązania, jak ściana wideo, wyświetlacze 3D, interaktywne panele dotykowe, czy nawet wirtualna rzeczywistość. To ogromny rynek pełen różnorodnych rozwiązań, firm takich jak Samsung, LG, Nec itd., co pozwala nam na spersonalizowanie oferty, dostosowanej pod konkretne potrzeby Klienta.

Podziel się nim ze znajomymi

Zobacz co warto jeszcze przeczytać