Monitor Interaktywny jako nowoczesne narzędzie w pracy nauczyciela

Technologie przyszłości stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ciężko nam żyć bez smartfona, choć jeszcze kilkanaście lat temu korzystali z niego tylko nieliczni. Rewolucja cyfrowa rozpoczęła się i tak naprawdę ciągle postępuje, także w edukacji. Nauczyciele coraz częściej przekonują się do korzystania z nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań, aby podnieść jakość procesów kształcenia. Wprowadzenie ich do edukacji wymaga stopniowego planowania oraz wspierania całej społeczności szkolnej – począwszy od uczniów, przez nauczycieli, kończąc na dyrektorach i rodzicach.

Nowoczesna technologia stanowi duże uatrakcyjnienie lekcji. Warto jednak by oprócz tego była pewnym dodatkiem. Bogaty, wewnętrzny świat dziecka i oparte na nim podejście do technologii może być zupełnie odmienne niż podejście dorosłych. Wychowani na tablicy kredowej mogą okazywać lekkie obawy co do innowacji. Z kolei współcześni uczniowie są bardzo otwarci i warto by nauczyciele im dorównywali. Doskonałym narzędziem do takiej współpracy staje się monitor interaktywny.

W obecnych czasach pracowników edukacji czeka wiele wyzwań. Wszechobecna technologia, pandemia, edukacja zdalna…. Uczniowie potrzebują zupełnie innych, ciekawych wyzwań intelektualnych. Dzięki wielkości rzędu 55” – 85” monitor pozwala skupić uwagę uczniów, aktywizuje do udziału w lekcji, zachęca do kreatywności. Tak jak internet jest dziś naturalnym środowiskiem dla dzieci, tak monitor staje się typowym narzędziem stosowanym w trakcie lekcji.

Monitor Interaktywny jako nowoczesne narzędzie w pracy nauczyciela

Wykorzystanie monitora podczas lekcji

Notatki, komentarze, wykresy – Podstawową funkcją monitorów interaktywnych, wykorzystywaną na zajęciach lekcyjnych jest wyświetlanie prezentacji, materiałów oraz notatek. Dzięki technologii dotykowej nauczyciel może na bieżąco wprowadzać uwagi, nanosić komentarze, wykresy, czy rysunki, ułatwiając uczniom przyswoić informacje. Narzędzie te możemy wykorzystać w dowolny sposób – wyświetlany obraz może stać się tłem dla nanoszonych notatek i komentarzy. Filmy, zdjęcia, schematy, czy obraz przeniesiony z mikroskopu. Dzięki temu nauczyciel na bieżąco może zwracać uwagę na najważniejsze informacje, czy przybliżać i tłumaczyć uczniom niezrozumiałe dla nich pojęcia.

 

 

Wyjątkową właściwością monitorów interaktywnych jest też możliwość prezentacja ćwiczeń interaktywnych. Pozwalają one uczniom wchodzić w interakcje z wyświetlanym na powierzchni monitora materiałem poprzez przesuwanie kształtów, obrazów,  liter, cyfr, słów i tym podobnych za pomocą swoich rąk. Daje to uczniom możliwość wręcz „zanurzenia się” w to, co robią. Dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej podczas lekcji nauczyciel nie podaje uczniom informacji i gotowych sposobów na rozwiązanie problemów, ale tak kieruje ich pracą by samodzielnie poszukiwali odpowiedzi poprzez wykonanie ćwiczeń przygotowanych specjalnie w tym celu.

 

Filmy, zdjęcia, obrazki – dzięki ekranom wysokiej rozdzielczości Full HD/4K wyświetlane treści stanowią idealny element prezentacji na godzinie lekcyjnej. Wbudowany moduł WiFi/Bluetooth pozwala na wygodne, szybkie dołączanie do dostępnych sieci oraz błyskawiczne uruchomienie Bluetooth w celu przesyłania plików lub bezprzewodowego podłączenia urządzeń jak głośniki czy słuchawki. Dzięki portom USB czy HDMI możemy bezproblemowo podłączyć zewnętrzne urządzenia takie jak laptop czy pendrive’a, a udostępnione treści prezentować na ekranie monitora. Wbudowana przeglądarka internetowa pozwala także na przeglądanie stron internetowych i treści wg uznania nauczyciela a narzędzia jak lupa, pisak tworzą jako całość świetne narzędzie multimedialne.

 

Wsparcie dla szkół – „aktywna tablica 2020 – 2024”

W  polskich szkołach wprowadzany jest obecnie z  inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej program Aktywna Tablica, w ramach którego dofinansowany będzie zakup nowoczesnego wyposażenia do szkół.  Akcja, realizowana w latach 2020 – 2024 jest ogromnym wsparciem dla szkół, pod kątem zakupu sprzętu który jest wsparciem multimedialnym jak i świetnie sprawdza się jako narzędzie praktyczne przy edukacji zdalnej.

Monitor jako narzędzie to coś więcej niż tylko sprzęt do projekcji filmów, prezentacji czy plików graficznych. Specjalne ćwiczenia interaktywne, dostosowane do zdolności uczniów, pozwalają im wchodzić w interakcję, brać udział w zajęciach, a jednocześnie oswajać się z nowoczesnymi technologiami. Wśród ogromnego wyboru różnych rozwiązań, uwagę dyrektorów placówek edukacyjnych powinny zwrócić przede wszystkim monitory dotykowe (jak np. Monitor firmy Avtek, IIyama czy New Line), które są przyszłością profesjonalnych rozwiązań biznesowych i  edukacyjnych w  zakresie prezentacji oraz pracy warsztatowej).

 

Dzięki realizacji wielu projektów w ramach akcji „aktywna tablica” proponujemy Państwu nasze wsparcie oraz doradztwo we wszelkich aspektach związanych z monitorami interaktywnymi. Mamy w swojej ofercie sprzęt zarówno dla edukacji jak i biznesu. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym wykfalifikowanym personelem, który pomoże z wyborem i wdrożeniem odpowiedniego dla Państwa sprzętu.

 

Jakub Wypych

Podziel się nim ze znajomymi

Zobacz co warto jeszcze przeczytać